Licencja na zabijanie

Po naszych drogach jeździ kilkaset tysięcy potencjalnych morderców. To pijani kierowcy, których prawo traktuje łagodniej niż innych zabójców.

Widzisz pijanego kierowcę, zadzwoń!


Być może uratujesz czyjeś życie.

Policja uruchomiła specjalny numer telefonu. Niestety, dzwonimy zbyt rzadko, a tragedii na drogach przybywa. Pijani kierowcy wciąż mają bowiem ciche przyzwolenie swoich znajomych na takie właśnie zachowanie.

Jak rozpoznać nietrzeźwego kierowcę?

przekracza linie na jezdni lub wręcz jedzie niewłaściwą stroną jezdni,

robi bardzo szerokie zakręty,

jedzie bardzo powoli,

zatrzymuje się lub hamuje gwałtownie i bez powodu,

jedzie nierównym tempem,

powoli reaguje na sytuacje na drodze,

przeklina, jest nadmiernie pobudliwy, wymachuje rękoma,

jedzie biernie za jakimś pojazdem,

skręca ostro i tam gdzie jest zakaz wjazdu,

jedzie bez świateł, kierunkowskazów.

Jeżeli jedziesz przed nietrzeźwym kierowcą – pozwól, aby Ciebie ominął. Jeżeli jest przed Tobą – utrzymuj odpowiedni dystans. Jeżeli zbliża się do Ciebie – zatrzymaj się na poboczu i poczekaj aż odjedzie. Powiadom policję tak szybko, jak to jest możliwe, podając kolor i markę samochodu, numer rejestracyjny i kierunek, w którym nietrzeźwy kierowca zmierza.

Pijany kierowca? Pasażer też odpowie?

Nowelizacja kodeksu karnego miałaby na celu „zmianę społecznego podejścia do problemu pijanych kierowców”. Zagrożenie jakie stwarzają na drogach istnieje również dlatego, że jest pewne przyzwolenie społeczne na taki proceder. Pijani kierowcy najczęściej jechali z pasażerami, którzy zapewne zdawali sobie sprawę z sytuacji. Karani byli by nie tylko prowadzący pojazd pod wpływem, ale także osoby, które świadomie im towarzyszyły.

Zabierz kluczyki – bo pójdziesz siedzieć!

Nawet na dwa lata może pójść do wiezienia osoba, która pozwala pijanemu usiąść za kierownicę samochodu. Pijany kierowca to ogromne zagrożenie i z tym zgadzają się wszyscy. Jak wynika z obserwacji nie wszyscy jednak reagują, kiedy ktoś ze znajomych wsiada za kierownicę po wypiciu. Pijanych kierowców nie odstrasza ani groźba więzienia, ani utrata prawa jazdy czy samochodu. Może powstrzymają ich bliscy, którzy sami będą bali się kary.

„Morderstwo na drodze…” – popełniane przez pijanych kierowców

Zmiana kwalifikacji takiego czynu na „zabójstwo z premedytacją”. Przecież to są, podobno, dorosłe osoby w pełni świadome konsekwencji swego postępowania! To że był  pijany i nie do końca mógł kontrolować swoje postępowanie nie jest żadnym usprawiedliwieniem! Bo zaczynając pić, zdawał sobie sprawę co robi, że jego sprawność będzie obniżona, więc wsiadając później do samochodu, wiedział że może kogoś zabić.  Za coś takiego moim zdaniem jeden z nich (kierowca) powinien bez gadania mieć postawiony zarzut umyślnego zabójstwa, zagrożony nawet karą dożywocia, a drugi (pasażer) powinien dostać za współudział. Ktoś, kto zabija innego człowieka, jadąc pod wpływem alkoholu, niczym nie różni się od mordercy.

Jazda po pijanemu jest przestępstwem, nie wierzę, że jest jeszcze ktoś, kto tego nie wie! Jeżeli wsiada się za kółko w tym stanie, to ma się świadomość, iż można spowodować wypadek i kogoś zabić!

W polskim prawie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi do 0.2 promila, zawartość od 0.2 do 0.5 promila jest traktowana jako stan po spożyciu alkoholu natomiast powyżej 0.5 promila jest to stan upojenia alkoholowego.

Jeżeli wracasz po imprezie i nie chcesz mieć problemów z Panem ubranym na niebiesko pomyśl o alkomacie.

Typowe objawy występujące w zależności od stężenia alkoholu we krwi:


0.3 – 0.5‰ Upośledzenie koordynacji ruchowo – wzrokowej, zaburzenia równowagi, euforia i obniżenie krytycyzmu
0.5 – 0.7‰ Zaburzenia sprawności ruchowej, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości i sytuacji na drodze
0.7 – 2.0‰ Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, błędy w logicznym myśleniu, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość i agresywność, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszona akcja serca
2.0 – 3.0‰ Zaburzenia mowy i równowagi, wzmożona senność, znacznie obniżona zdolność do samokontroli
3.0 – 4.0‰ Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, zanik odruchów fizjologicznych, zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki
ponad 4.0‰ Poważne zagrożenie życia

Popularne mity związane z alkoholem.


Wytrzeźwieję, gdy napiję się kawy.
Kawa nie usunie alkoholu z Twojego organizmu. Usuwa go wątroba. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem, który znosi efekt senności wywołany alkoholem. Jednak nie powoduje wytrzeźwienia.

Wyjdę na świeże powietrze, to wytrzeźwieję.
Ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie przyspieszą procesu trawienia alkoholu.

Nie mam daleko do domu.
Jazda po alkoholu nigdy nie jest bezpieczna.

Pojadę wolno i ostrożnie.
Alkohol zakłóca wyczucie odległości i prędkości, opóźnia reakcje kierowcy.

Wpływ alkoholu na funkcjonowanie kierowcy.


Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem.

Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej!

Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.

Alkohol:
pogarsza koordynacje ruchów – trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,

zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża się czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,

ogranicza pole widzenia – zawęża normalne pole widzenia – od kąta 180° do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,

powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

powoduje pogorszenie wzroku – problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.