Pierwsze kroki

Jazda gokartem może kojarzyć się z festynem albo wesołym miasteczkiem, które raz do roku odwiedza nasze miasto, miasteczko – może i tak, ale to jest bardzo mylne myślenie.

Sport kartingowy jest podstawą wychowania młodego pokolenia. Karting jako wspaniały aktywny sport młodzieżowy, stanowi doskonałe przygotowanie młodych ludzi do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie. Karting to sport dla wszystkich – dziewczyn i chłopaków, integracyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej, osób niepełnosprawnych oraz całych rodzin. Na torze kartingowym można spróbować swoich sił w tym nie tak łatwym sporcie, nie posiadając licencji zawodnika ani prawa jazdy. Wystarczy sportowe zacięcie, trochę wolnego czasu i możesz poczuć się jak rasowy kierowca wyścigowy. 

Sport kartingowy w ostatnich latach jest nie tylko bardzo popularny, ale przede wszystkim jest dyscypliną sportową niezwykle emocjonującą i bardzo widowiskową oraz traktowany jest jak codzienny sport.

Tor jest miejscem, do którego po raz pierwszy możemy trafić z kilku powodów. Najmłodszych przyprowadzają tato, mama albo dziadkowie lub ściąga tu ich możliwość jazdy czymś, co przypomina samochód rodziców. Młodzież i dorośli często trafiają na tor za sprawą znajomych albo chęci poczucia się przez moment jak kierowcy Formuły 1.

W dzisiejszych czasach dostęp do kartingu ma w zasadzie każdy. Wystarczy przyjść na tor. Na początek radzę zapoznać się dokładnie z regulaminem toru, a w szczególności ze znaczeniem flag sygnalizacyjnych, co zdecydowanie ułatwi Ci porozumiewanie się z obsługą toru podczas trwania biegu. Później przechodzimy podstawowe szkolenie, po czym można śmiało wsiadać do gokarta.

Sam gokart jest bardzo prostym pojazdem i bardzo łatwo jest nauczyć się nim jeździć. Właśnie tutaj powinni zaczynać jazdy przyszli kierowcy, zanim wyjadą na miasto L-ką na kursie prawa jazdy. Kierownica po środku, prawa noga – gaz i lewa noga – hamulec – to wszystko, z czym trzeba się oswoić, aby pomknąć na torze. Z gokartem poradzi sobie już 5-latek. Jeżdżą na torze małe dzieci, młodzież, panie i panowie w każdym wieku, całe rodzinny oraz osoby niepełnosprawne.

Karting, jak każdy sport, ma swoje amatorskie, jak i profesjonalne oblicze. W Tarnowie doskonałym miejsce na naukę jazdy i trening jest Małopolski Ośrodek Sportów Motorowych – Tor Speed Race Tarnów, gdzie w bezpiecznych warunkach i pod okiem doświadczonych fachowców możemy ćwiczyć na kartach, czy to ze znajomymi lub indywidualnie.  

/oprac. KIWI/