SPORT KARTINGOWY DLA KAŻDEGO

Karting – wyraz ten wszedł do naszego słownictwa niedawno. Małe, czterokołowe pojazdy, napędzane silnikami spalinowymi, jeżdżące z prędkościami dającymi duże emocje i wzrost adrenaliny, podbiły serca tysięcy ludzi i niezmiennie wzbudzają spore zainteresowanie.

Jak powstał karting? Zaczęło się od zwykłej zabawy. Mówi się, iż narodziny kartingu są zasługą pilotów amerykańskich, szukających rozrywki w dłużących się chwilach wolnych od lotów podczas II Wojny Światowej. Pospawano kilka rurek, małe kółeczka, silnik od jakiegoś urządzenia mechanicznego i urządzono wyścigi na betonowych podłogach hangarów. Była to jednak tylko zabawa i nikt wtedy nie przypuszczał, że za kilkadziesiąt lat wyrośnie z niej bardzo popularna dyscyplina sportu motorowego, jaką stał się karting. Swymi zaletami zdobył sobie jednak należne miejsce pośród różnych form uprawiania sportu.

Oprócz dostarczania typowych emocji sportowych, karting doskonale służy zabawie i szkoleniu. Na całym świecie karting traktowany jest jako codzienny sport. Również w Polsce popularne jest chodzenie na gokarty w każdym wieku. Ktoś idzie na rower, ktoś pobiegać, ktoś zaś wybiera gokarty. Wiek nie odgrywa tutaj większej roli. Podobnie jak na basenie czy korcie tenisowym, spotykamy się z grupą znajomych i wspólnie trenujemy.

W naszym kraju coraz więcej osób regularnie chodzi na tor i po prostu ćwiczy swoją jazdę. Jest to sport bezpieczny, bardzo emocjonujący, a jednocześnie kształcący i wychowujący. Młodzież zapoznaje się ze sposobem właściwego kierowania pojazdem mechanicznym, a także budową oraz mocą i elastycznością silników spalinowych.

Karting odgrywa również olbrzymią rolę w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżdżąc kartem po torze można poczuć się jak na prawdziwej ulicy. Łatwość bezpiecznego wprowadzenia karta w poślizg sprawia, że z jazdy na karcie sporo doświadczeń wynieść mogą również dorosłe osoby. Bez ryzyka nauczą się opanowywać poślizg oraz poznają przyczyny jego powstawania. Przesiadając się do samochodu nie będą musieli zapoznawać się z poślizgiem od początku, lecz tylko zaadoptować zdobyte na karcie doświadczenie. W związku z powyższym karting to również doskonała szkoła refleksu, błyskawicznego startu, jazdy poślizgiem kontrolowanym oraz sprawnego i bezpiecznego prowadzenia samochodu.

Karting jako sport młodzieżowy jest dla dzieci i młodzieży szkolnej podstawą nauki funkcjonowania w zmotoryzowanym społeczeństwie oraz dyscypliną sportu motorowego doskonale przygotowującą do startów w sportach samochodowych takich jak rajdy i wyścigi. Dzięki rosnącej popularności, karting jest sportem dostępnym dla szerszego grona miłośników motoryzacji niż inne dziedziny. Karting to sport dla wszystkich – dziewczyn i chłopaków, integracyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej, osób niepełnosprawnych oraz całych rodzin. Ponieważ jest uprawiany głównie przez młodzież, stanowi znakomity początek przygody ze sportem samochodowym.

Karting pozwala zrozumieć zagrożenia i zjawiska związane z zachowaniem się w różnych sytuacjach na drodze oraz nabyć umiejętności przewidywania, rozpoznawania i unikania sytuacji krytycznych w ruchu drogowym. Umiejętności zdobyte przez przyszłych kierowców podczas szkoły kartingowej, przekładają się później na rozsądną i bezpieczną jazdę samochodem.

Dlatego zaleca się rozpoczynanie nauki jazdy przy szkoleniu kandydatów na kierowców samochodowych właśnie od jazdy na gokartach. Powinni ją uprawiać nie tylko interesujący się kartingiem od strony sportowej, ale wszyscy kandydaci ubiegający się o prawo jazdy.

Nie ma właściwie dziedziny sportu motorowego, gdzie czołowi kierowcy nie wywodziliby się z kartingu. Szczególnie widoczne jest to w Formule 1. Takie nazwiska jak Ayrton Senna, Michael Schumacher, Robert Kubica, Sebastian Vettel, Fernando Alonso, Lewis Hamilton to początek bardzo długiej listy kierowców kartingowych. Robert Kubica i Sebastian Vettel oraz Fernando Alonso i Lewis Hamilton do dzisiaj biorą czynny udział w wyścigach kartingowych, twierdząc, że dopiero karting daje im prawdziwą przyjemność ze ścigania. Jest to w pełni zrozumiałe, jeżeli weźmie się pod uwagę fantastyczne przyspieszenia, prędkość maksymalną karta, znakomitą zdolność do pokonywania ciasnych zakrętów. Wrażenia z jazdy gokartem są wręcz niesamowite.

Istnieje wiele nieporozumień co do osiągów karta. Wynika to z nieznajomości specyfiki toru kartingowego, który jest najczęściej bardzo kręty, a więc uniemożliwia osiągnięcie wysokiej prędkości maksymalnej. Niemniej istnieją obiekty przystosowane do dużych prędkości, posiadające bardzo długie, proste i tam karty o pojemności 125 ccm mają wyższe osiągi. Natomiast przyspieszenia od 0-100 km/h są poniżej 3 sekund. Jeszcze bardziej imponujące są średnie prędkości na torze kartingowym. Wyścigi kartingowe są rozgrywane na torze doskonale widocznym z trybun, co tworzy piękne widowisko z emocjonującymi momentami walki, prowadzonej od startu do mety. 

Karting, jak każdy sport, ma swoje amatorskie jak i profesjonalne oblicze. Oczywiście jeżeli tylko mamy ochotę, możemy zapisać się do sekcji kartingowej w klubie PZM i razem w grupie poprawiać swoje umiejętności oraz później zdobyć licencje kartingową i zacząć się ścigać w profesjonalnych zawodach.

Sport kartingowy jest doskonałą formą spędzania czasu przez młodzież, jest to sport o dużym aspekcie wychowawczym i edukacyjnym, jak również socjalno-integracyjnym. Jest sposobem na nudę, która nierzadko prowadzi do sięgania przez młodzież po używki.  Naszym zadaniem jest zachęcenie młodych, aby z odwagą myśleli o swoich marzeniach czy realizacji swoich planów i pasji sportowych. Najlepszą metodą wychowania jest budowanie systemu wartości, wskazywanie tego, co jest najważniejsze, wytyczanie granic i uświadamianie, czym grozi ich przekroczenie. Mówimy: uważaj! Możesz te marzenia stracić, jeżeli dokonasz złego wyboru.

SPORT KARTINGOWY = BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

 (c) Rafał Kiwior