Żyjemy w okresie gwałtownie wzrastającego natężenia ruchu drogowego. Statystki policyjne napawają przerażeniem: czytamy o ogromnej ilości wypadków drogowych i to z ofiarami śmiertelnymi.
Szczegółowa analiza przyczyn zaistnienia tych wypadków określa wyraźnie, że jednym z głównych powodów, dla których do nich dochodzi, są słabe umiejętnościach kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne. Oczywiście do tego dochodzi brak wyobraźni, niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, brawura, alkohol itp. Rodzi się pytanie: jak można te statystyki poprawić?
Wiele instytucji publicznych, ośrodki ruchu drogowego, policja, towarzystwa ubezpieczeniowe, posłowie i senatorowie postulują konieczność utworzenia szkół doskonalenia techniki jazdy, których to ukończenie dawałoby możliwość uzyskania umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach mogących wystąpić na drodze. Nie ma zgodności, co do tego jak wprowadzić to w życie. Tymczasem rozwiązanie problemu doszkalania kierowców już istnieje! Jest nim karting. Oczywiście karting uprawiany masowo, na torach i halach kartingowych i na popularnym sprzęcie ogólnie dostępnym.
Jak uczy doświadczenie najważniejszą i najlepszą metodą zapobiegania niekorzystnym zdarzeniom jest profilaktyka. Podstawowymi przyczynami wypadków spowodowanych brakiem umiejętności są: wypadnięcie z drogi na zakręcie, najechanie na śliskiej nawierzchni po całkowitym naciśnięciu hamulca, brak wypracowanego refleksu w przypadku zaistnienia nieoczekiwanej sytuacji na drodze, niedostosowanie prędkości do warunków, itd. Już krótki okres jazdy kartem uczy takich elementów jak wyprowadzenie pojazdu z poślizgu, dobranie odpowiedniego nacisku na pedał hamulca, korelacji pedału gazu, kierownicy i pedału hamulca, a nade wszystko opanowania, zimnej krwi i refleksu.
Przy tym karting uprawiany już od dziecka wszystkie odruchy czyni odruchami bezwarunkowymi, niewymagającymi zastanowienia, po prostu automatycznymi. Tylko takie odruchy gwarantują szansę znalezienia najwłaściwszego postępowania w trudnej sytuacji.
Rodzice, świadomi, że ich dzieci kiedyś będą uczestnikami ruchu drogowego powinni zadbać o ich bezpieczeństwo. Trzeba jeszcze dodać, że karting uczy również odpowiedzialności, za bezpieczeństwo swoje i kolegów. Należy mieć nadzieje, że instytucje publiczne, organizacje i firmy zamiast wydawać pieniądze na kampanie reklamowe, obrócą te środki na rozbudowę torów do szkolenia, w tym kartingowych, oraz na promocję tego sportu w szkołach, szkolenie przez karting dzieci i młodzieży. Byłaby to najlepsza forma poprawienia bezpieczeństwa na drogach.
Póki co warto takie działania podejmować we własnym zakresie w rodzinach, korzystając z każdej możliwości posadzenia młodego człowieka za kierownicą karta! Im wcześniej tym lepiej. Przypomnę, że z gokartem poradzi sobie już 5-latek. Jeżdżą już małe dzieci, młodzież, panie i panowie w każdym wieku. Sekcja kartingowa działająca na torze kartingowym Speed Race w Tarnowie uczy i szkoli coraz większe grono adeptów, którzy radzą sobie w świecie motoryzacji z powodzeniem. Szkolenie praktyczne min. prowadzi Adam Gładysz – wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w wyścigach samochodowych oraz Maciej Flegel – były zawodnik sekcji kartingowej AMK Tarnów, kartingowy mistrz i wicemistrz Polski. Wiele osób udało się przekonać do postrzegania kartingu jako sportu młodzieżowego, stanowiącego doskonałe przygotowanie młodych ludzi do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie, a tych, którzy się jeszcze wahają uda się nakłonić do wsparcia tej istotnie społecznie działalności, co niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju.
Umiejętności zdobyte przez obecnych i przyszłych kierowców podczas zabawy w karting, przekładają się później na rozsądną i bezpieczną jazdę samochodem. Dołącz do najlepszych, aby bezpiecznie przejechać przez życie. To twój wybór. Nie zwlekaj – trenuj i zacznij jeździć bezpiecznie.
/oprac. Rafał Kiwior/