Jadąc za innym pojazdem należy zachować bezpieczny odstęp, gdyż istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w poprzedzający pojazd, gdy zacznie on gwałtownie hamować.
Uwzględniając powyższe rozważania, kierowca jadący z tyłu zatrzymuje swój samochód z opóźnieniem ok. 1 sekundy. Ponieważ tyle czasu upływa od chwili rozpoczęcia hamowania pojazdu poprzedzającego do chwili rozpoczęcia hamowania pojazdu jadącego za nim. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że sygnałem do rozpoczęcia hamowania przez kierowcę jadącego z tyłu jest zapalenie się świateł hamowania (STOP) w pojeździe poprzedzającym.
A co jeśli światła nie zadziałają?
Należy zatem zachować taką odległość od pojazdu poprzedzającego, jaką przejedzie on w czasie 1 sekundy. Na przykład, jeżeli samochód poprzedzający jedzie z prędkością 30 km/h (czyli 8,3 m/s), bezpieczny odstęp powinien wynosić co najmniej 8,3 m, a gdy jedzie z prędkością 60 km/h, odstęp ten powinien wynosić co najmniej 16,7 m, natomiast gdy jedzie z prędkością 80 km/h co najmniej 22,2 m.
Jadąc przykładowo z prędkością 60 km/h należy zachować praktycznie odstęp 20 m, aby uniknąć zderzenia z pojazdem poprzedzającym, który zacznie gwałtownie hamować.