Sport kartingowy na Igrzyskach?

Sport kartingowy intensywnie się rozwija.

Los Angeles w 2028 roku zorganizuje igrzyska olimpijskie. Niewykluczone, że pojawi się na nich sport kartingowy. Z najnowszych ustaleń wynika, że MKOl bierze pod uwagę włączenie sportu kartingowego do programu IO 2028.

Czy sport kartingowy pojawi się na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w roku 2028? To niewykluczone. Branżowy serwis „Inside the Games”, powołując się na swoje źródła, poinformował o takiej możliwości. Karting ma znajdować się na krótkiej liście dyscyplin, które miałyby zostać włączone do programu IO 2028, aby przyciągnąć na stadiony i przed telewizory nową grupę kibiców.

Źródła „Inside the Games” wskazują jednak na to, że nową dyscypliną olimpijską, proponowaną przez FIA pod kątem zawodów w Los Angeles, może być karting. Rywalizacja w zawodach kartingowym na świecie ma to do siebie, że jest dość wyrównana, a przy tym tania. Pozwoliłaby też spopularyzować karting i wyścigi na całym świecie.

Gdyby FIA i MKOl dogadały się i faktycznie karting zostałby włączony do programu igrzysk olimpijskich w 2028 roku, byłaby to dobra wiadomość dla Polski. Z każdym rokiem przybywa bowiem młodych Polaków, którzy notują świetne wyniki w sporcie kartingowym na torach w Europie i na Świecie. Nasze medalowe szanse w tej dyscyplinie byłyby zatem bardzo duże.

Warto pamiętać, że sport motorowy dotąd nigdy nie był reprezentowany na igrzyskach olimpijskich.

Z kolei należy również przypomnieć, że historyczne podium i brązowy medal na II Igrzyskach Sportów Motorowych FIA 2022 zdobył nasz duet w Karting Slalomie Emilia Rotko i Karol Król. A kolejna edycja Igrzysk Sportów Motorowych FIA odbędzie się 2024 roku w Walencji.

foto: CIK-FIA