Karting – co to jest?

Sport, rekreacja dla wszystkich …

Karting jako sport młodzieżowy jest dla dzieci i młodzieży szkolnej podstawą wejścia do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie oraz dyscypliną sportu motorowego doskonale przygotowującą do startów w sportach samochodowych, takich jak rajdy i wyścigi. Dzięki rosnącej popularności jest sportem dostępny dla szerszego grona miłośników motoryzacji niż inne dziedziny. Karting to sport dla wszystkich – dziewczyn i chłopaków, integracyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej, osób niepełnosprawnych oraz całych rodzin. Ponieważ jest uprawiany głównie przez młodzież, stanowi znakomity początek przygody ze sportem samochodowym.

Karting pozwala zrozumieć zagrożenia i zjawiska związane z zachowaniem się w różnych sytuacjach na drodze oraz nabyć umiejętności przewidywania, rozpoznawania i unikania sytuacji krytycznych w ruchu drogowym. Umiejętności zdobyte przez przyszłych kierowców podczas szkoły kartingowej, przekładają się później na rozsądną i bezpieczną jazdę samochodem.

Nie ma właściwie dziedziny sportu motorowego, gdzie czołowi kierowcy nie wywodzili by się z kartingu. Szczególnie widoczne jest to w Formule 1. Takie nazwiska jak Ayrton Senna, Michael Schumacher, Robert Kubica, Sebastian Vettel, Fernando Alonso, Lewis Hamilton to początek bardzo długiej listy kierowców kartingowych. Robert Kubica i Sebastian Vettel oraz Fernando Alonso i Lewis Hamilton do dzisiaj biorą czynny udział w wyścigach kartingowych, twierdząc, że dopiero karting daje im prawdziwą przyjemność ze ścigania. Jest to w pełni zrozumiałe, jeżeli weźmie się pod uwagę fantastyczne przyspieszenia, prędkość maksymalną karta, znakomitą zdolność do pokonywania ciasnych zakrętów. Wrażenia z jazdy gokartem są wręcz niesamowite.

Istnieje wiele nieporozumień co do osiągów karta. Wynika to z nieznajomości specyfiki toru kartingowego, który jest najczęściej bardzo kręty, a więc uniemożliwia osiągnięcie wysokiej prędkości maksymalnej. Niemniej istnieją obiekty przystosowane do dużych prędkości, posiadające bardzo długie, proste i tam karty o pojemności 125 ccm mają wyższe osiągi. Natomiast przyspieszenia od 0-100 km/h są poniżej 3 sekund. Jeszcze bardziej imponujące są średnie prędkości na torze kartingowym. Wyścigi kartingowe są rozgrywane na torze doskonale widocznym z trybun, co tworzy piękne widowisko, z emocjonującymi momentami walki, prowadzonej od startu do mety. 

Jeżeli chodzi o wiodące kraje w tym sporcie to niewątpliwie na czele stoją Włochy z ok. 40.000 zawodników, dalej plasuje się Japonia (30.000), Anglia (12.000) oraz Niemcy z 9.000 tysiącami zawodników. Nasz kraj pozostaje obecnie daleko w tyle, chociaż dysponujemy niemałą liczbą stałych torów kartingowych. Tory te są zlokalizowane w Gostyniu, Bydgoszczy, Toruniu, Koszalinie, Poznaniu, Radomiu i Zielonej Górze. Mowa tu jest o torach, na których rozgrywane są Eliminacje Mistrzostw Polski oraz serii Rok, Rotax i Easykart. Istnieją wszakże jeszcze mniejsze, o znaczeniu lokalnym oraz duża ilość torów zamkniętych w halach, gdzie stawia się pierwsze kroki w tym sporcie.

Karting to nie tylko sport, ale również doskonała szkoła motoryzacji i alternatywa na spędzanie wolnego czasu. Dlatego w krajach Europy Zachodniej, obecnie również w Polsce obserwuje się lawinę powstających hal kartingowych, dających możliwość przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu rodzinnie. Tutaj pojawia się następny aspekt tego sportu. Karting uprawiany od najmłodszych lat przez dzieci stanowi znakomity sposób na szkolenie młodzieży i przygotowanie ich do uczestnictwa w ruchu drogowym. Karting wyrabia znakomicie umiejętność bezbłędnego panowania nad kierownicą, wyrabia refleks, orientację w trudnych sytuacjach i umiejętność podejmowanie prawidłowych decyzji. 

Właśnie dlatego w Europie Zachodniej karting traktowany jest jako codzienny sport. W krajach Beneluksu, w Danii czy Niemczech popularne jest chodzenie na gokarty w każdym wieku. Ktoś idzie na rower, ktoś pobiegać, a ktoś idzie na gokarty. Nie ma znaczenia czy ma 15, 40 czy 65 lat. Tak jak na basenie, czy korcie tenisowym, spotykamy się z grupą znajomych i wspólnie ćwiczymy. W Polsce także coraz więcej osób regularnie chodzi na tor i po prostu ćwiczy swoją jazdę.

Oczywiście jeżeli tylko mamy ochotę, możemy zapisać się do sekcji kartingowej w klubie i razem w grupie poprawiać swoje umiejętności oraz później zdać licencje kartingową i zacząć się ścigach w profesjonalnych zawodach.

W naszym kraju organizacją sportu kartingowego zajmuje się Polski Związek Motorowy za pośrednictwem Klubów zrzeszonych przy PZMot. Kluby prowadzą szkolenia, organizują zawody kartingowe, również dla amatorów. W Tarnowie szkoleniem kartingowym zajmuje się: Klub TTSK K-TEAM Tarnów działający w Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych – Torze SPEED RACE TARNÓW. Należy również dodać, że obecnie tarnowski karting, dzięki fachowej pracy jest najprężniej rozwijającym się ośrodkiem w Polsce. To w Tarnowie pracuje się z dziećmi i młodzieżą szkolną, osobami niepełnosprawnymi szkoląc i ucząc kartingowych adeptów już od piątego, czy nawet czwartego roku życia. Tarnowski klub posiada zawodników młodych i perspektywicznych, którzy mają już na swoim koncie wiele sukcesów sportowych w regionie i na arenie ogólnopolskiej, czy światowej. 

Ponadto miasto Tarnów jest pierwszym polskim miastem, gdzie bardzo duże grono młodych osób zostało przeszkolonych w sposób praktyczny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

/oprac. Rafał Kiwior/