Osoby niepełnosprawne też trenują sport kartingowy

Również osoby niepełnosprawne mogą zasiąść za kółkiem sportowego gokarta i osiągać sukcesy. Pierwsze kroki w kierunku spełnienia marzenia o zostaniu kierowcą stawiają na zajęciach kartingowych w Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych – Tor Speed Race Tarnów, gdzie powstały pierwsze w Polsce gokarty przystosowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych.

Klub TTSK K-TEAM Tarnów zaprasza na treningi. Dzięki specjalnie przygotowanym gokartom w ramach projektu „Przełamujemy wszelkie bariery na sportowo” osoby niepełnosprawne (dzieci, młodzież szkolna, osoby dorosłe) z całego województwa małopolskiego i podkarpackiego oraz śląskiego mogą uczestniczyć w szkoleniowych jazdach. Osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, nawet osoby sparaliżowane od pasa w dół bez żadnych problemów mogą poczuć sportową rywalizację oraz realizować swoje pasje i marzenia motoryzacyjne.  W Tarnowie dzięki fachowej pracy szkoleniowo-edukacyjnej w klubie kartingowym zostały przełamane wszelkie bariery. Od kilku lat prowadzony jest program zajęć kartingowych w ramach ogólnopolskiej społecznej akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa” dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób niepełnosprawnych. Szkoleniowe jazdy kartingowe są również doskonałym sposobem na przełamanie tzw. traumy powypadkowej, aby ponownie zasiąść za kółkiem samochodu i znów cieszyć się jazdą. 

Można śmiało powiedzieć, że jazda gokartem wyrabia umiejętność panowania nad kierownicą, poprawia refleks, uczy podejmowania szybkich decyzji w trudnych sytuacjach. Ponadto osoby uczą się oceny swoich możliwości, umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji i dopasowania ich do różnych sytuacji. Doskonalą zdolność przewidywania i odpowiedniego reagowania.  Karting doskonale kształtuje osobowość, rozwija charakter i podnosi samoocenę. Osoby uczestniczące w tych szkoleniowych jazdach stają się bardziej odważne, zdyscyplinowane i samodzielne. Dla osób niepełnosprawnych, to również ciekawa forma zajęć terapeutycznych, organizowania czasu wolnego oraz rozwijania swoich zainteresowań.