Tarnowianin Maciej Gładysz na podium w Mistrzostwach Świata serii Roka

Po pięknej i emocjonującej jeździe Maciej Gładysz zawodnik TTSK K-TEAM Tarnów wjechał do ścisłego finału, gdzie po pasjonującym pojedynku ostatecznie zajął 3 miejsce w kategorii Mini Rok wśród 86 kierowców z całego świata. Drugi nasz kierowca debiutujący w tej imprezie Rafael Gwizdak wjechał do finału B w kategorii Junior.

Ostatni akcent sezonu już za nami, czyli Rok Cup Superfinal 2020 – tzw. Mistrzostwa Świata serii Rok. Największa i najważniejsza w tym sezonie impreza kartingowa na świecie – serii Rok odbyła się w dniach 14-17 października br. na włoskim torze Franciacorta.

W tej najbardziej prestiżowej i mocno obsadzonej imprezie kartingowej serii Roka ostatecznie wystartowało 261 kierowców. Z tego bardzo liczna grupa 44 zawodników z Polski.

Podczas oficjalnej czasówki Maciej Gładysz od razu pokazał wielki potencjał, ukończył sesję kwalifikacyjną na siódmej pozycji i pole position w grupie D z najlepszym czasem 1.07.996, podczas jazdy w deszczu. Pełne skupienie młodego kierowcy przeniosło się następnie na czwartkowe popołudnie i cały piątkowy dzień. Maciej po raz kolejny pokazał swoją sportową dojrzałość i zdołał czysto przejechać trzy wyścigi kwalifikacyjne, tzw. Heat’y, mijając linię mety na drugim, piątym, i pierwszym miejscu w ostatnim z nich. To ustawiło Maćka w drugiej linii startowej w sobotnim Finale A Mini Rok’a.

W decydującym wyścigu finałowym na koniec weekendu, pięciu czołowych zawodników Mini ROK’a pokazało zapierającą dech w piersiach piękną walkę w wyścigu, w której Maciej również odegrał swoją rolę. Polak tasował się o najwyższe pozycje z czołówką stawki. Znakomite połączenie kierowcy i karta pozwoliły ostatecznie uzyskać Maćkowi Gładyszowi trzecie miejsce na mecie, tylko trzy dziesiąte sekundy dzielące od zwycięstwa. 

Również nasz debiutant Rafael Gwizdak znakomicie radził sobie w międzynarodowym gronie. W czasówce, na rozpoczęcie rywalizacji uplasował się na  28 pozycji swojej grupy. To dało Rafaelowi dobry start w wyścigach kwalifikacyjnych, w których był jednym z bardziej walecznych kierowców. W rankingu eliminacyjnym tarnowski kierowca zajął 40 pozycję, w swoich biegach przyjeżdżał kolejno 20, 12, 23 i w finale B swojej kategorii wystartował z 6 pozycji.

Finał B był niezwykle interesującym widowiskiem trzymającym w ogromnym napięciu. Rafael Gwizdak rozpoczął rywalizację przebijając się na 4 pozycję, ale po kilku okrążeniach został uderzony przez jednego z rywali i wypadł z toru. Po wielu wydarzeniach na torze ostatecznie minął metę na 20 pozycji.

WIELKIE BRAWA dla Wszystkich Polaków za rewelacyjną walkę i stworzenie niezwykle pięknego widowiska na torze!

Polacy stawali na podium wszystkich kategorii, w których wystartowali w zawodach. To bez wątpienia najlepsza impreza dla kierowców Rok Cup Poland w historii finału światowego.

Klasyfikacja Rok Cup Superfinal 2020

Mini Rok
1. Jan Przyrowski POL
2. Kai Sorensen USA
3. Maciej Gładysz POL

Junior Rok
1. Ricardo Ianniello ITA
2. Enzo Deligny FRA
3. Franciszek Hałatnik POL

Senior Rok
1. Aleksander Bardas POL
2. Leonardo Moncini ITA
3. Giuseppe Gagliano ITA

Expert Rok
1. Renato Javier-David USA
2. Wojciech Stadnik POL
3. Marcel Prokscha GER

Super Rok
1. Alex Machado AND
2. Arie Hutton NZL
3. Cristian Comanducci ITA

Shifter Rok

1. Allessandro Buran ITA
2. David Liwiński POL
3. Kacper Nadolski POL